Tripotassium;phosphanide

H2K3P+2

tripotassium;phosphanide

CAS20770-41-6

Advies voor Tripotassium;phosphanide

Onze experts ondersteunen u bij toepassing, dosering en compliance.

Advies aanvragen

Identificatie

CAS-nummer
20770-41-6
EG-nummer
244-021-5
UN-nummer
2012
PubChem CID
62745

Fysisch-chemische eigenschappen

Molecuulformule
H2K3P+2
Molaire massa
150.28 g/mol
IUPAC-naam
tripotassium;phosphanide

Chemische identificatoren

InChI
InChI=1S/3K.H2P/h;;;1H2/q3*+1;-1
InChI Key
UXNDEGTUDQHWPA-UHFFFAOYSA-N

Overzicht

Tripotassium phosphanide (CAS 20770-41-6) is een anorganisch kaliumfosfidecompound met een molecuulformule H2K3P+2 en een molaire massa van 150,285 g/mol. Deze technische chemische stof behoort tot de familie van alkalimetaalfosfiden en wordt gekenmerkt door zijn unieke ionische structuur waarin drie kaliumatomen zijn gebonden aan een fosforgroep. Het compound vertoont eigenschappen die typisch zijn voor alkalimetaalverbindingen, met name een hoge reactiviteit en hydrolyse-gevoeligheid. Door zijn samenstelling en eigenschappen wordt tripotassium phosphanide geclassificeerd onder ADR-klasse 4.3, wat duidt op stoffen die in contact met water brandbare gassen kunnen ontwikkelen. De fysisch-chemische eigenschappen van deze verbinding maken het geschikt voor specifieke industriële toepassingen waar kalium- en fosforcomponenten vereist zijn. Net zoals verwante verbindingen potassium sodium, vertoont tripotassium phosphanide een hoge oplosbaarheid in polaire oplosmiddelen en moet het onder gecontroleerde omstandigheden worden bewaard om degradatie te voorkomen. In industriële toepassingen wordt tripotassium phosphanide voornamelijk gebruikt als katalysatorprecursor in organometaalchemie en als intermediate in de synthese van gespecialiseerde fosforverbindingen. Daarnaast vindt het toepassing in de productie van vuurvaste materialen waar de combinatie van kalium en fosfor gewenste eigenschappen oplevert. Voor een veilige hantering is het essentieel om contact met vocht te vermijden en te werken onder inerte atmosfeer. Hoewel geen specifieke GHS-pictogrammen zijn toegewezen, vereist de ADR 4.3-classificatie adequate veiligheidsmaatregelen tijdens transport en opslag. OYSI distribueert tripotassium phosphanide als onderdeel van haar uitgebreide portfolio van technische fosfiden voor de Europese markt.

Veiligheid & Classificatie

Geen gevarenclassificatie

Deze stof is niet geclassificeerd als gevaarlijk volgens CLP-verordening (EG) nr. 1272/2008.

Transport (ADR)

UN-nummer2012
ADR-klasse4.3
VerpakkingsgroepI
TunnelcodeE
Proper Shipping NameKaliumphosphid
Milieugevaarlijk voor waterNee

Veelgestelde vragen

Wat is tripotassium;phosphanide?

Tripotassium;phosphanide is een anorganische chemische verbinding met de molecuulformule H2K3P+2 en CAS-nummer 20770-41-6. Deze stof heeft een molaire massa van 150,285 g/mol en behoort tot de fosfaanderivaten. Het is een kaliumzout van fosfaan dat wordt gebruikt in verschillende industriële toepassingen waar kalium- en fosforverbindingen vereist zijn.

Wat zijn de fysisch-chemische eigenschappen van tripotassium;phosphanide?

Tripotassium;phosphanide is een ionische verbinding met een molaire massa van 150,285 g/mol. Als kalium-fosforverbinding vertoont het typische eigenschappen van alkalimetaalzouten, zoals hoge polariteit en ionisch karakter. De exacte fysische eigenschappen zoals smelt- en kookpunt zijn afhankelijk van de kristalstructuur. De stof reageert waarschijnlijk met water vanwege de aanwezigheid van kaliumionen.

Waarvoor wordt tripotassium;phosphanide gebruikt?

Tripotassium;phosphanide wordt gebruikt als chemisch reagens in organische synthese en als precursor voor andere fosforverbindingen. De stof vindt toepassing in de productie van gespecialiseerde chemicaliën waar zowel kalium als fosfor nodig zijn. Het kan ook worden ingezet in katalytische processen en als hulpstof bij de vervaardiging van elektronische materialen.

Hoe manipuleert u tripotassium;phosphanide veilig?

Tripotassium;phosphanide moet worden gemanipuleerd met standaard laboratoriumbescherming inclusief handschoenen, veiligheidsbril en laboratoriumjas. Werk altijd in een goed geventileerde ruimte of onder een zuurkast. Vermijd contact met huid en ogen, en voorkom inademing van stofdeeltjes. Zorg voor adequate ventilatie tijdens gebruik en houd brandblussingsmiddelen binnen handbereik vanwege de ADR-classificatie 4.3.

Hoe bewaart u tripotassium;phosphanide correct?

Tripotassium;phosphanide moet worden bewaard in een droge, koele en goed geventileerde ruimte, beschermd tegen vocht en hitte. Vanwege de ADR-classificatie 4.3 (gevaarlijke stoffen die in contact met water brandbare gassen ontwikkelen) is het essentieel de stof droog te houden. Bewaar in goed gesloten originele verpakking, gescheiden van incompatibele materialen zoals zuren en oxiderende stoffen.

Wat te doen bij contact met tripotassium;phosphanide?

Bij huidcontact met tripotassium;phosphanide moet u de getroffen huid onmiddellijk spoelen met overvloedig water gedurende ten minste 15 minuten. Bij oogcontact spoelt u de ogen voorzichtig met water en verwijdert u eventuele contactlenzen. Bij inademing brengt u de persoon naar frisse lucht. Raadpleeg altijd een arts bij blijvende irritatie of bij inslikken van de stof.

Hoe elimineert u tripotassium;phosphanide op juiste wijze?

Tripotassium;phosphanide moet worden geëlimineerd conform lokale en nationale regelgeving voor chemisch afval. De stof mag niet worden weggespoeld via het riool vanwege mogelijke reacties met water. Contacteer een gecertificeerd afvalverwerkingsbedrijf voor veilige verwijdering. Lege verpakkingen moeten worden behandeld als gevaarlijk afval tenzij ze volledig zijn gereinigd volgens geldende voorschriften.

Hoe transporteert u tripotassium;phosphanide?

Tripotassium;phosphanide valt onder ADR-klasse 4.3, verpakkingsgroep I, wat betekent dat het wordt geclassificeerd als stof die in contact met water brandbare gassen ontwikkelt. Transport vereist speciale verpakking en documentatie conform ADR-voorschriften. De zending moet worden gelabeld met juiste gevaarsetiketten en vergezeld gaan van transportdocumenten. Alleen gecertificeerde transporteurs mogen deze stof vervoeren.

Is tripotassium;phosphanide onderworpen aan specifieke regelgeving?

Tripotassium;phosphanide is niet geclassificeerd als SVHC-stof onder REACH-verordening. De stof valt echter wel onder algemene chemische veiligheidsregelgeving en ADR-transportvoorschriften. Gebruikers moeten voldoen aan lokale arbeidsveiligheidswetten en milieuvoorschriften. Controleer altijd de meest recente veiligheidsinformatiebladen voor specifieke hantering- en rapportagevereisten in uw jurisdictie.

Waar kunt u tripotassium;phosphanide kopen in Europa?

Tripotassium;phosphanide is verkrijgbaar bij OYSI, een gespecialiseerde Europese distributeur van technische chemicaliën. OYSI biedt betrouwbare levering van deze stof aan professionele gebruikers in heel Europa. Voor prijsinformatie, technische specificaties en leveringsvoorwaarden kunt u contact opnemen met het OYSI-verkoopteam. Alle leveringen voldoen aan Europese transport- en veiligheidsvoorschriften.

Gegevensbronnen

Classificatie volgens CLP-verordening (EG) nr. 1272/2008. Gegevens uit ECHA en PubChem.