Ethylene oxide
C2H4O
ethylene oxide
Advies voor Ethylene oxide
Onze experts ondersteunen u bij toepassing, dosering en compliance.
Identificatie
- CAS-nummer
- 75-21-8
- EG-nummer
- 200-849-9
- UN-nummer
- 1040
- Indexnummer
- 603-001-00-X
- PubChem CID
- 6354
Fysisch-chemische eigenschappen
- Molecuulformule
- C2H4O
- Molaire massa
- 44.05 g/mol
- IUPAC-naam
- ethylene oxide
Chemische identificatoren
- InChI
- InChI=1S/C2H4O/c1-2-3-1/h1-2H2
- InChI Key
- IAYPIBMASNFSPL-UHFFFAOYSA-N
Overzicht
Ethylene oxide (CAS 75-21-8) is een cyclische ether met sterke reactieve eigenschappen en brede industriële toepassingen als sterilisatiemiddel en chemische grondstof. Deze organische verbinding met molecuulformule C2H4O vormt een kleurloze, zeer reactieve gas bij kamertemperatuur. Met een molecuulgewicht van 44,05 g/mol behoort ethylene oxide tot de epoxiden, een belangrijke klasse van cyclische ethers die gekenmerkt worden door hun gespannen drieledige ringstructuur. Deze structuur maakt de verbinding bijzonder reactief en waardevol voor verschillende chemische processen. De veiligheidseigenschappen van ethylene oxide vereisen uiterste voorzichtigheid tijdens hantering en opslag. Het product is geclassificeerd als ontvlambaar gas klasse 1, kankerverwekkend (categorie 1B), mutageen (categorie 1B) en reproductietoxisch (categorie 1B). De ADR-classificatie klasse 2 benadrukt de gasdruk-gerelateerde risico's. Deze eigenschappen maken strikte veiligheidsprotocollen en gespecialiseerde opslagfaciliteiten noodzakelijk. In de industrie wordt ethylene oxide voornamelijk gebruikt voor de sterilisatie van medische instrumenten en farmaceutische producten, waarbij het bacteriën, virussen en sporen effectief doodt zonder materialen te beschadigen. Daarnaast dient het als belangrijke grondstof voor de productie van ethyleenglycol, gebruikt in antivries en polyesterharsen. De verbinding speelt ook een cruciale rol bij de synthese van oppervlakteactieve stoffen en andere chemische intermediaten. In tegenstelling tot carbon monoxide, dat voornamelijk als reductiemiddel wordt gebruikt, biedt ethylene oxide unieke mogelijkheden door zijn epoxide-functionaliteit. OYSI levert ethylene oxide aan professionele gebruikers die voldoen aan de strenge veiligheidseisen voor hantering van deze gespecialiseerde chemische verbinding.
Veiligheid & Classificatie
Flam. Gas 1; Press. Gas; Carc. 1B; Muta. 1B; Repr. 1B; Acute Tox. 3; Acute Tox. 3; STOT SE 3; STO...
GHS-pictogrammen
Vlam
GHS02
Ontvlambaar. Kan ontbranden bij contact met lucht, water of warmtebronnen.
Gasfles
GHS04
Gassen onder druk. Kan exploderen bij verwarming.
Gezondheidsgevaar
GHS08
Ernstig gevaar voor de gezondheid. Kan kanker, orgaanschade of genetische afwijkingen veroorzaken.
Doodshoofd met gekruiste beenderen
GHS06
Acute toxiciteit. Dodelijk bij inslikken, contact met de huid of inademing.
Corrosie
GHS05
Corrosief. Veroorzaakt ernstige brandwonden en oogletsel.
HGevarenaanduidingen (H-zinnen)
Beschrijven de aard en de ernst van het gevaar
Zeer licht ontvlambaar gas.
Kan kanker veroorzaken.
Kan genetische schade veroorzaken.
Giftig bij inademing.
Giftig bij inslikken.
Kan irritatie van de luchtwegen veroorzaken.
Kan slaperigheid of duizeligheid veroorzaken.
Veroorzaakt schade aan organen bij langdurige of herhaalde blootstelling.
Veroorzaakt ernstige brandwonden en oogletsel.
Veroorzaakt ernstig oogletsel.
Classificatie volgens CLP-verordening (EG) nr. 1272/2008. De volledige lijst van gevaren- en voorzorgsaanduidingen vindt u in het veiligheidsinformatieblad (VIB).
Eerste hulp maatregelen
Inademing
Maatregelen bij het inademen van dampen of stof
Huidcontact
Maatregelen bij contact met de huid
Eerste hulp handelingen
- +P302BIJ CONTACT MET DE HUID:
- +P352Met veel water wassen.
- +P361Alle verontreinigde kleding onmiddellijk uittrekken.
- +P313Een arts raadplegen.
Gerelateerde gevarenaanduidingen:
Oogcontact
Maatregelen bij contact met de ogen
Inslikken
Maatregelen bij onbedoeld inslikken
Eerste hulp handelingen
- +P301NA INSLIKKEN:
- +P330De mond spoelen.
- +P331GEEN braken opwekken.
- +P310Onmiddellijk een ANTIGIFCENTRUM/arts raadplegen.
Gerelateerde gevarenaanduidingen:
Algemene maatregelen
Noodoproep 112 | Antigifcentrum: +49 30 19240 (DE), +33 1 45 42 59 59 (FR), +31 30 274 88 88 (NL)
De eerstehulpmaatregelen zijn gebaseerd op de CLP-classificatie en de bijbehorende P-zinnen. Zij vervangen niet het veiligheidsinformatieblad (VIB). Raadpleeg in geval van nood altijd het volledige VIB en een arts.
Transport (ADR)
| UN-nummer | 1040 |
| ADR-klasse | 2 |
| Tunnelcode | B/D |
| Proper Shipping Name | Ethylenoxid, unter Druck verflüssigt |
| Milieugevaarlijk voor water | Nee |
Veelgestelde vragen
Wat is ethyleenoxide?
Ethyleenoxide is een zeer reactieve organische verbinding met de formule C2H4O en een molaire massa van 44,05 g/mol. Het is een kleurloos gas dat behoort tot de groep van de epoxiden en wordt gekenmerkt door een drieledige ringstructuur. Deze stof is uiterst gevaarlijk vanwege zijn carcinogene, mutagene en reproductietoxische eigenschappen, evenals zijn ontvlambaarheid en acute toxiciteit.
Welke zijn de fysisch-chemische eigenschappen van ethyleenoxide?
Ethyleenoxide is een kleurloos gas bij kamertemperatur en normale druk, met een licht zoete geur. Het heeft een kookpunt van 10,7°C en een smeltpunt van -112,5°C. De stof is zeer goed oplosbaar in water en de meeste organische oplosmiddelen. Het is lichter dan lucht en zeer reactief, vooral tegenover nucleofielen zoals water, alcoholen en amines.
Waarvoor wordt ethyleenoxide gebruikt?
Ethyleenoxide wordt hoofdzakelijk gebruikt als tussenproduct in de chemische industrie voor de productie van ethyleenglycol, polyethyleenglycolen en andere chemicaliën. Het dient ook als sterilisatiemiddel voor medische instrumenten en farmaceutische producten die niet bestand zijn tegen hoge temperaturen. Daarnaast wordt het gebruikt bij de productie van detergenten, schoonmaakmiddelen en als fumigant voor voedingsproducten en specerijen.
Hoe kan ethyleenoxide veilig worden gehanteerd?
Ethyleenoxide vereist strikte veiligheidsmaatrelen vanwege zijn gevaarlijke eigenschappen. Draag altijd volledige persoonlijke beschermingsmiddelen inclusief ademhalingsbescherming, chemisch bestendige handschoenen en beschermende kleding. Werk uitsluitend in goed geventileerde ruimtes of onder afzuiging. Vermijd alle ontstekingsbronnen en zorg voor gasdetectieapparatuur. Training in noodprocedures is essentieel voor alle medewerkers die met deze stof werken.
Hoe moet ethyleenoxide correct worden opgeslagen?
Ethyleenoxide moet worden opgeslagen in gespecialiseerde drukvaten bij gecontroleerde temperaturen onder de 35°C. Bewaar de stof op een koele, droge en goed geventileerde plaats, weg van ontstekingsbronnen, warmte en direct zonlicht. Voorkom contact met incompatibele stoffen zoals sterke zuren, basen en oxiderende middelen. Opslagruimtes moeten voorzien zijn van gasdetectiesystemen en noodventilatiesystemen voor maximale veiligheid.
Wat moet u doen bij contact met ethyleenoxide?
Bij huidcontact moet u onmiddellijk de besmette kleding uittrekken en de huid grondig spoelen met water gedurende minstens 15 minuten. Bij inademing brengt u de persoon naar frisse lucht en raadpleegt u direct medische hulp. Bij oogcontact spoelt u de ogen uitgebreid met water. Zelfverzorging is gevaarlijk - roep altijd professionele medische hulp in. Bewaar het veiligheidsinformatieblad bij de hand voor medisch personeel.
Hoe moet ethyleenoxide op de juiste manier worden afgevoerd?
Ethyleenoxide moet worden afgevoerd als gevaarlijk afval volgens de geldende nationale en Europese regelgeving. De stof mag nooit worden geloosd in het riool, oppervlaktewater of de bodem. Vernietiging moet plaatsvinden in gespecialiseerde verbrandingsinstallaties onder gecontroleerde omstandigheden. Restanten en besmette verpakkingen vereisen eveneens professionele afvalverwerking. Raadpleeg altijd lokale afvalverwerkingsbedrijven die gecertificeerd zijn voor gevaarlijke stoffen.
Hoe moet ethyleenoxide worden getransporteerd?
Ethyleenoxide wordt geclassificeerd als gevaarlijke stof onder ADR klasse 2 (gassen) voor wegtransport. Het vereist gespecialiseerde verpakking en etikettering conform de gevaarlijke-stoffenvoorschriften. Transport mag alleen gebeuren door gecertificeerde vervoerders met ADR-training en geschikte voertuigen. De zending moet vergezeld gaan van juiste transportdocumenten en veiligheidsinstructies. Speciale voorzorgsmaatregelen zijn noodzakelijk vanwege de brandbare en toxische eigenschappen.
Is ethyleenoxide onderhevig aan bijzondere regelgeving?
Ethyleenoxide valt onder strenge Europese regelgeving inclusief REACH-registratie en CLP-classificatie als carcinogeen, mutageen en reproductietoxisch (CMR categorie 1B). De stof is onderworpen aan werkplekgrenswaarden en strenge emissieregelingen. Industrieel gebruik vereist vaak speciale vergunningen en uitgebreide risicobeoordeling. Gebruikers moeten voldoen aan ATEX-richtlijnen vanwege explosiegevaar en aan regelgeving betreffende carcinogene stoffen op de werkplek.
Waar kan ethyleenoxide worden gekocht in Europa?
Ethyleenoxide is beschikbaar via gespecialiseerde chemicaliëndistributeurs zoals OYSI, die Europese leveringen verzorgt voor industriële toepassingen. Vanwege de gevaarlijke eigenschappen en strenge regelgeving is aankoop beperkt tot professionele gebruikers met juiste vergunningen en expertise. OYSI biedt ondersteuning bij regelgevingsvereisten en veilige levering. Contact ons voor informatie over beschikbaarheid, verpakkingsopties en leveringsvoorwaarden die voldoen aan alle Europese veiligheids- en transportvoorschriften.
Diensten voor Ethylene oxide
Ethylene oxide bestellen
Snelle levering in heel Europa
VIB-Service
Veiligheidsinformatieblad voor Ethylene oxide aanvragen
Technisch advies
Toepassingsadvies voor Ethylene oxide
Veiligheidsinformatieblad volgens REACH
REACH Compliance Service
Digitaal Productpaspoort
EU-conforme productdocumentatie
ADR-advies voor Ethylene oxide
Ethylene oxide is een gevaarlijke stof. Wij ondersteunen u bij etikettering, verpakking en transportdocumentatie.
Gegevensbronnen
Classificatie volgens CLP-verordening (EG) nr. 1272/2008. Gegevens uit ECHA en PubChem.