2,2-bis(prop-2-enoyloxymethyl)butyl prop-2-enoate

C15H20O6

CAS15625-89-5
GHS08 Gefahrensymbol: Gesundheitsgefahr – Gesundheitsgefahr
GHS07 Gefahrensymbol: Gesundheitsschädlich/Reizend – Ausrufezeichen
GHS09 Gefahrensymbol: Umweltgefährlich – Umwelt
Warning

Advies voor 2,2-bis(prop-2-enoyloxymethyl)butyl prop-2-enoate

Onze experts ondersteunen u bij toepassing, dosering en compliance.

Advies aanvragen

Identificatie

CAS-nummer
15625-89-5
EG-nummer
239-701-3
UN-nummer
3532
Indexnummer
607-111-00-9
PubChem CID
27423

Fysisch-chemische eigenschappen

Molecuulformule
C15H20O6
Molaire massa
296.31 g/mol
IUPAC-naam
2,2-bis(prop-2-enoyloxymethyl)butyl prop-2-enoate

Chemische identificatoren

InChI
InChI=1S/C15H20O6/c1-5-12(16)19-9-15(8-4,10-20-13(17)6-2)11-21-14(18)7-3/h5-7H,1-3,8-11H2,4H3
InChI Key
DAKWPKUUDNSNPN-UHFFFAOYSA-N

Overzicht

2,2-bis(prop-2-enoyloxymethyl)butyl prop-2-enoate (CAS 15625-89-5) is een tri-functioneel acrylaat monomeer met uitstekende crosslinking eigenschappen voor UV-uitharding. Deze chemische verbinding behoort tot de familie van multifunctionele acrylaat monomeren en wordt veel toegepast in de coatings- en harsenindustrie. Met zijn molecuulformule C15H20O6 en molaire massa van 296,31 g/mol biedt dit tri-acrylaat superieure crosslinking capaciteiten dankzij zijn drie reactieve acrylaatgroepen. De stof staat geregistreerd onder EC-nummer 239-701-3 en valt onder transportklasse ADR 4.1 als ontvlambare vaste stof. Vanuit veiligheidsperspectief vereist 2,2-bis(prop-2-enoyloxymethyl)butyl prop-2-enoate voorzichtige hantering. De stof is geclassificeerd als mogelijk carcinogeen (Carc. 2), huidirritant (Skin Irrit. 2), oogirritant (Eye Irrit. 2) en huidallergeen (Skin Sens. 1). Daarnaast heeft het significante milieurisico's met classificaties Aquatic Acute 1 en Aquatic Chronic 1. Het waarschuwingswoord "Warning" en de GHS-pictogrammen GHS08, GHS07 en GHS09 onderstrepen deze gevaren. In de praktijk wordt dit tri-functionele acrylaat voornamelijk gebruikt voor UV-uithardende verven en lakken waar hoge crosslinking densiteit vereist is, in de productie van hoogwaardige composietmaterialen voor aerospace en automotive toepassingen, en als crosslinking agent in speciale harssystemen. In tegenstelling tot eenvoudigere verbindingen zoals naftaleen, biedt dit acrylaat gespecialiseerde polymerisatie-eigenschappen. OYSI levert 2,2-bis(prop-2-enoyloxymethyl)butyl prop-2-enoate met volledige documentatie en veiligheidsinformatie aan professionele gebruikers in heel Europa.

Veiligheid & Classificatie

Waarschuwing
Classificatie:

Carc. 2; Skin Irrit. 2; Eye Irrit. 2; Skin Sens. 1; Aquatic Acute 1; Aquatic Chronic 1

HGevarenaanduidingen (H-zinnen)

Beschrijven de aard en de ernst van het gevaar

H351

Verdacht van het veroorzaken van kanker.

H315

Veroorzaakt huidirritatie.

H319

Veroorzaakt ernstige oogirritatie.

H317

Kan een allergische huidreactie veroorzaken.

H400

Zeer giftig voor in het water levende organismen.

H410

Zeer giftig voor in het water levende organismen, met langdurige gevolgen.

Classificatie volgens CLP-verordening (EG) nr. 1272/2008. De volledige lijst van gevaren- en voorzorgsaanduidingen vindt u in het veiligheidsinformatieblad (VIB).

Eerste hulp maatregelen

Huidcontact

Irriterend

Maatregelen bij contact met de huid

Eerste hulp handelingen

  • +P302BIJ CONTACT MET DE HUID:
  • +P352Met veel water wassen.
  • +P361Alle verontreinigde kleding onmiddellijk uittrekken.
  • +P313Een arts raadplegen.

Gerelateerde gevarenaanduidingen:

Oogcontact

Irriterend

Maatregelen bij contact met de ogen

Eerste hulp handelingen

  • +P305BIJ CONTACT MET DE OGEN:
  • +P351Voorzichtig afspoelen met water gedurende een aantal minuten.
  • +P338Verwijder contactlenzen, indien mogelijk. Blijf spoelen.
  • +P313Een arts raadplegen.

Gerelateerde gevarenaanduidingen:

Algemene maatregelen

Noodoproep 112 | Antigifcentrum: +49 30 19240 (DE), +33 1 45 42 59 59 (FR), +31 30 274 88 88 (NL)

De eerstehulpmaatregelen zijn gebaseerd op de CLP-classificatie en de bijbehorende P-zinnen. Zij vervangen niet het veiligheidsinformatieblad (VIB). Raadpleeg in geval van nood altijd het volledige VIB en een arts.

Transport (ADR)

UN-nummer3532
ADR-klasse4.1
VerpakkingsgroepIII
TunnelcodeD
Proper Shipping NameTrimethylolpropantriacrylat
Milieugevaarlijk voor waterNee

Veelgestelde vragen

Wat is 2,2-bis(prop-2-enoyloxymethyl)butyl prop-2-enoate?

2,2-bis(prop-2-enoyloxymethyl)butyl prop-2-enoate is een multifunctionele acrylaatester met de molecuulformule C15H20O6 en CAS-nummer 15625-89-5. Deze chemische verbinding heeft een molecuulgewicht van 296,31 g/mol en behoort tot de klasse van triacrylaten. Het is een reactieve verbinding die voornamelijk wordt gebruikt in fotopolymerisatieprocessen en UV-uithardingstoepassingen vanwege zijn drie acrylaatgroepen die crosslinking mogelijk maken.

Wat zijn de fysisch-chemische eigenschappen van 2,2-bis(prop-2-enoyloxymethyl)butyl prop-2-enoate?

2,2-bis(prop-2-enoyloxymethyl)butyl prop-2-enoate is een viskeuze vloeistof bij kamertemperatuur met een lage dampdruk. Als triacrylaat heeft het een hoge reactiviteit en neiging tot polymerisatie, vooral onder invloed van UV-licht of warmte. De verbinding is oplosbaar in organische oplosmiddelen maar heeft een beperkte oplosbaarheid in water. Door de aanwezigheid van drie acrylaatgroepen heeft het uitstekende crosslinking-eigenschappen.

Waarvoor wordt 2,2-bis(prop-2-enoyloxymethyl)butyl prop-2-enoate gebruikt?

2,2-bis(prop-2-enoyloxymethyl)butyl prop-2-enoate wordt hoofdzakelijk gebruikt als crosslinking-agent in UV-uithardende systemen zoals lakken, inktformuleringen en coatings. De verbinding dient als multifunctionele monomeer in de productie van polymeren met hoge sterkte en duurzaamheid. Belangrijke toepassingsgebieden zijn de grafische industrie, automobiellakken, houtcoatings en adhesives waar snelle uitharding en excellente mechanische eigenschappen vereist zijn.

Hoe moet u 2,2-bis(prop-2-enoyloxymethyl)butyl prop-2-enoate veilig hanteren?

2,2-bis(prop-2-enoyloxymethyl)butyl prop-2-enoate vereist voorzichtige hantering vanwege huid- en oogirritatie plus sensibiliserende eigenschappen. Draag altijd chemisch resistente handschoenen, veiligheidsbril en beschermende kleding. Werk in goed geventileerde ruimtes en vermijd contact met huid en ogen. Gebruik persoonlijke beschermingsmiddelen conform de veiligheidsinformatiebladen en zorg voor oogspoelapparatuur in de nabijheid.

Hoe moet 2,2-bis(prop-2-enoyloxymethyl)butyl prop-2-enoate correct worden opgeslagen?

2,2-bis(prop-2-enoyloxymethyl)butyl prop-2-enoate moet worden opgeslagen in een koele, droge en donkere ruimte om spontane polymerisatie te voorkomen. Bewaar de verbinding in goed gesloten originele verpakkingen, weg van warmtebronnen, UV-licht en incompatibele materialen zoals sterke oxidatiemiddelen. De opslagtemperatuur moet onder de 25°C blijven en voeg indien nodig polymerisatieremmers toe voor langdurige opslag.

Wat moet u doen bij contact met 2,2-bis(prop-2-enoyloxymethyl)butyl prop-2-enoate?

Bij huidcontact met 2,2-bis(prop-2-enoyloxymethyl)butyl prop-2-enoate spoelt u onmiddellijk gedurende minimaal 15 minuten met overvloedig water en verwijdert u besmette kleding. Bij oogcontact spoelt u zorgvuldig met water en verwijdert u eventuele contactlenzen. Bij inademing brengt u de persoon naar frisse lucht. Raadpleeg altijd een arts bij symptomen van irritatie of sensibilisatie en toon het veiligheidsinformatieblad.

Hoe moet 2,2-bis(prop-2-enoyloxymethyl)butyl prop-2-enoate op de juiste manier worden afgevoerd?

2,2-bis(prop-2-enoyloxymethyl)butyl prop-2-enoate moet worden afgevoerd als gevaarlijk chemisch afval conform lokale en nationale regelgeving. Vanwege de aquatische toxiciteit mag het nooit in rioleringen, oppervlaktewater of bodem worden geloosd. Lever resten en lege verpakkingen in bij erkende afvalverwerkers die gespecialiseerd zijn in chemische afvalstoffen. Documenteer de afvoer volgens de wettelijke vereisten voor traceerbaarheid.

Hoe moet 2,2-bis(prop-2-enoyloxymethyl)butyl prop-2-enoate worden getransporteerd?

2,2-bis(prop-2-enoyloxymethyl)butyl prop-2-enoate is geclassificeerd onder ADR-klasse 4.1 (brandbare vaste stoffen) verpakkingsgroep III, wat transport als gevaarlijke stof betekent. Het transport vereist juiste verpakking, etikettering met gevaarsetiketten en begeleidende transportdocumenten. De chauffeur moet beschikken over ADR-certificering en het voertuig moet uitgerust zijn conform de transportvoorschriften voor klasse 4.1 stoffen.

Is 2,2-bis(prop-2-enoyloxymethyl)butyl prop-2-enoate onderworpen aan bijzondere regelgeving?

2,2-bis(prop-2-enoyloxymethyl)butyl prop-2-enoate valt onder de REACH-verordening en CLP-classificatie met gevarenklassen Carc. 2, Skin Irrit. 2, Eye Irrit. 2, Skin Sens. 1, en aquatische toxiciteit. Hoewel het geen SVHC-stof is, kunnen er specifieke gebruiksbeperkingen gelden vanwege carcinogene eigenschappen. Gebruikers moeten voldoen aan registratie- en informatievereisten en werknemers beschermen conform arbeidsveiligheidsregelgeving.

Waar kunt u 2,2-bis(prop-2-enoyloxymethyl)butyl prop-2-enoate kopen in Europa?

2,2-bis(prop-2-enoyloxymethyl)butyl prop-2-enoate is verkrijgbaar bij OYSI, uw betrouwbare Europese distributeur van technische chemicaliën. OYSI biedt kwaliteitsproducten met volledige documentatie inclusief veiligheidsinformatiebladen, analysecertificaten en REACH-compliance. Als gespecialiseerde chemische groothandel zorgt OYSI voor professionele service, technische ondersteuning en betrouwbare levering aan industriële klanten door heel Europa.

Gegevensbronnen

Classificatie volgens CLP-verordening (EG) nr. 1272/2008. Gegevens uit ECHA en PubChem.