Carbon dioxide
CO2
carbon dioxide
Advies voor Carbon dioxide
Onze experts ondersteunen u bij toepassing, dosering en compliance.
Identificatie
- CAS-nummer
- 124-38-9
- EG-nummer
- 204-696-9
- UN-nummer
- 2187
- PubChem CID
- 280
Fysisch-chemische eigenschappen
- Molecuulformule
- CO2
- Molaire massa
- 44.01 g/mol
- IUPAC-naam
- carbon dioxide
Chemische identificatoren
- InChI
- InChI=1S/CO2/c2-1-3
- InChI Key
- CURLTUGMZLYLDI-UHFFFAOYSA-N
Overzicht
Kooldioxide (CAS 124-38-9) is een anorganisch gas dat essentieel is voor vele industriële processen en biologische systemen. Dit kleurloze, reukeloze gas met de molecuulformule CO2 speelt een cruciale rol in talloze technische toepassingen en wordt wereldwijd ingezet als een van de meest veelzijdige industriële gassen. Met een molecuulmassa van 44,009 g/mol behoort kooldioxide tot de ADR-klasse 2 transportgoederen, wat de specifieke hantering en opslag vereisten onderstreept. Het gas is zwaarder dan lucht en kan in verschillende aggregatietoestanden worden geleverd: gasvorming onder druk, vloeibare vorm in cilinders onder hoge druk, of als droogijs in vaste vorm. De unieke eigenschap om direct van vaste naar gasvormige toestand over te gaan (sublimatie) maakt CO2 bijzonder geschikt voor koeltoepassingen. In tegenstelling tot andere industriële gassen zoals lachgas (nitrous oxide), dat voornamelijk medische toepassingen heeft, vindt kooldioxide brede toepassing in voedingsmiddelenindustrie, metaalbewerking en chemische productie. De voedingssector gebruikt CO2 extensief voor carbonisatie van dranken, als conserveringsmiddel en voor gecontroleerde atmosfeer verpakking. In de metaalindustrie dient het als beschermgas bij lasprocessen, terwijl de chemische industrie het inzet als grondstof voor diverse syntheses. Vanuit veiligheidsperspectief vereist kooldioxide adequate ventilatie in gesloten ruimtes vanwege mogelijke zuurstofverdringing bij hoge concentraties. Het gas is niet-toxisch maar kan bij overmatige blootstelling verstikkingsverschijnselen veroorzaken. OYSI biedt hoogwaardige kooldioxide in verschillende zuiverheidsniveaus en verpakkingsvormen voor diverse industriële toepassingen in heel Europa.
Veiligheid & Classificatie
Geen gevarenclassificatie
Deze stof is niet geclassificeerd als gevaarlijk volgens CLP-verordening (EG) nr. 1272/2008.
Transport (ADR)
| UN-nummer | 2187 |
| ADR-klasse | 2 |
| Verpakkingsgroep | |
| Tunnelcode | C/E |
| Proper Shipping Name | Kohlendioxid, tiefgekühlt, flüssig |
| Milieugevaarlijk voor water | Nee |
Veelgestelde vragen
Wat is koolstofdioxide?
Koolstofdioxide is een kleurloos, reukloos gas met de chemische formule CO2 en CAS-nummer 124-38-9. Het heeft een moleculaire massa van 44,009 g/mol en bestaat uit één koolstofatoom gebonden aan twee zuurstofatomen. Dit gas komt van nature voor in de atmosfeer en wordt geproduceerd bij verbranding, respiratie en fermentatie. Het is zwaarder dan lucht en kan onder druk worden gecomprimeerd tot vloeibare vorm.
Wat zijn de fysisch-chemische eigenschappen van koolstofdioxide?
Koolstofdioxide is een kleurloos, reukloos en smakeloos gas bij kamertemperature. Het heeft een dichtheid van 1,98 kg/m³ bij standaardcondities, wat het zwaarder maakt dan lucht. Het smeltpunt ligt bij -78,5°C en het kookpunt bij -56,6°C. CO2 is goed oplosbaar in water en vormt zwak koolzuur. Het gas is niet-brandbaar en kan onder druk worden gecomprimeerd.
Waarvoor wordt koolstofdioxide gebruikt?
Koolstofdioxide wordt gebruikt in diverse industriële toepassingen zoals koeling en vriezen (droogijs), als beschermgas bij lassen, in brandblusapparatuur en voor carbonatatie van dranken. In de voedingsindustrie dient het als conserveermiddel en verpakkingsgas. Daarnaast wordt CO2 gebruikt in superkritische extractieprocessen, pH-regeling in waterzuivering en als oplosmiddel in chemische processen. Het speelt ook een rol bij verbeterde oliewinning.
Hoe manipuleert u koolstofdioxide veilig?
Koolstofdioxide kan in hoge concentraties verstikking veroorzaken door zuurstofverdrijving. Werk altijd in goed geventileerde ruimtes en gebruik CO2-detectoren in besloten ruimtes. Draag bij het hanteren van droogijs isolerende handschoenen om bevriezing te voorkomen. Zorg voor adequate ventilatie en vermijd inademing van hoge concentraties. Bij gebruik van gecomprimeerde CO2-cilinders, controleer regelmatig op lekken en gebruik geschikte drukregelaars.
Hoe bewaart u koolstofdioxide correct?
Koolstofdioxide in cilinders moet worden opgeslagen in koele, droge en goed geventileerde ruimtes, weg van warmtebronnen. Bewaar cilinders rechtop en beveilig ze tegen omvallen. Droogijs moet in geïsoleerde containers worden bewaard die gasuitwisseling mogelijk maken om drukopbouw te voorkomen. Vermijd opslag in volledig afgesloten ruimtes vanwege het risico op zuurstofverdrijving. Houd opslagtemperaturen onder 50°C.
Wat te doen bij contact met koolstofdioxide?
Koolstofdioxide zelf is niet giftig, maar kan verstikking veroorzaken in hoge concentraties. Bij inademing van hoge concentraties CO2, breng de persoon onmiddellijk naar frisse lucht en zorg voor rust. Bij ademhalingsproblemen, geef zuurstof indien beschikbaar en raadpleeg medische hulp. Bij contact met droogijs kan bevriezing optreden - spoel het getroffen gebied met lauw water en zoek medische hulp bij ernstige bevriezingsverschijnselen.
Hoe elimineert u koolstofdioxide op juiste wijze?
Koolstofdioxide gas kan veilig worden geloosd in de atmosfeer mits dit geleidelijk gebeurt in goed geventileerde ruimtes. Lege CO2-cilinders moeten worden geretourneerd aan de leverancier voor hergebruik. Droogijs sublimeert natuurlijk naar gas en vereist geen speciale afvalverwerking. Zorg er wel voor dat sublimatie plaatsvindt in geventileerde ruimtes om ophoping van CO2-gas te voorkomen. Volg lokale milieuvoorschriften.
Hoe transporteert u koolstofdioxide?
Koolstofdioxide behoort tot ADR-klasse 2 (gassen) en moet worden getransporteerd volgens de ADR-voorschriften voor gecomprimeerde gassen. Gebruik goedgekeurde transportcilinders en zorg voor adequate ventilatie in het transportvoertuig. Droogijs valt onder UN1845 en vereist speciale verpakking die gasuitwisseling toelaat. Transportdocumenten moeten de juiste ADR-classificatie vermelden en chauffeurs moeten beschikken over de vereiste ADR-certificering voor gastransport.
Is koolstofdioxide onderworpen aan bijzondere regelgeving?
Koolstofdioxide valt onder de REACH-verordening maar wordt niet geclassificeerd als gevaarlijke stof onder CLP-regelgeving. Het staat niet op de SVHC-lijst en heeft geen GHS-pictogrammen. Wel gelden werkplekgrenswaarden voor blootstelling aan CO2. In sommige toepassingen kunnen aanvullende voorschriften gelden, bijvoorbeeld in de voedingsindustrie voor gebruik als additief. Industriële emissies van CO2 kunnen onderworpen zijn aan klimaatregelgeving en emissiehandel.
Waar kunt u koolstofdioxide kopen in Europa?
Koolstofdioxide is beschikbaar via OYSI, uw gespecialiseerde Europese distributeur van chemische producten. OYSI biedt CO2 in verschillende vormen en zuiverheden voor industriële en professionele toepassingen. Als ervaren leverancier zorgt OYSI voor kwaliteitsgaranties, technische ondersteuning en betrouwbare levering door heel Europa. Neem contact op met OYSI voor specifieke productinformatie, prijzen en leveringsvoorwaarden die aansluiten bij uw industriële behoeften.
Diensten voor Carbon dioxide
Carbon dioxide bestellen
Snelle levering in heel Europa
VIB-Service
Veiligheidsinformatieblad voor Carbon dioxide aanvragen
Technisch advies
Toepassingsadvies voor Carbon dioxide
Veiligheidsinformatieblad volgens REACH
REACH Compliance Service
Digitaal Productpaspoort
EU-conforme productdocumentatie
ADR-advies voor Carbon dioxide
Carbon dioxide is een gevaarlijke stof. Wij ondersteunen u bij etikettering, verpakking en transportdocumentatie.
Gegevensbronnen
Classificatie volgens CLP-verordening (EG) nr. 1272/2008. Gegevens uit ECHA en PubChem.